Vi stannar till i Nynäshamn

Äntligen har semestern börjat och vår numera traditionsenliga tripp till Gotland är påbörjad. Vi startade torsdagen med att packa färdigt husbilen, åkte och kramade om våra älskade barnbarn, såg till att Thomas och Nathalie´s kissemissar hade det bra inför nästa kattvakt som skulle ta över efter oss och sen rullade vi iväg.

Vi började med några stopp längs vägen. Jag handlade en försenad födelsedagspresent till pappa. Han har önskat sig en trevlig parfym så jag hittade en från YSL som blev väldigt uppskattad, så det var kul :-). Han har också önskat att börja filma lite från husbilen eller moppe-turerna och ville ha en actionkamera som han kan filma lite med och till hans dotterns förtjusning såklart, så en actionkamera inhandlades och installerades på kvällen när vi kom fram. Eftersom både Micke och vår son Thomas håller på med motorsport så lyckades vi även inhandla ytterligare en biltrailer på vägen, men den får de hämta när vi kommer hem från Gotland :-).

Men nu så… nu rullar vi mot Nynäshamn!!

Ungefär lika traditionsenligt så hänger mina föräldrar med till Nynäshamn för ett dygn där innan vi åker vidare. De har också varit med till Gotland tidigare men i år ska dom på en annan resa så de valde att hålla sig hemma.

Vi gick iväg till en av restaurangerna vid hamnen och åt middag när vi kom fram, och jag fick en riktigt smarrig ceasarsallad. De andra åt ryggbiff och plankstek och något jag bestämt mig för nu är att få mer bilder av oss i familjen, som vi kan titta på i många år framöver och minnas, så jag började med att fånga ressällskapet mitt i varsin tugga :-)

Vi satt länge och väl och njöt av den vackra kvällen, även om det inte var direkt varmt. Bilden luras lite grann kan man säga.. för den här sommaren har ju hittills inte visat sig från sin varmaste sida. Mycket blåst, ganska låga varmgrader och lite regnskurar bland solglimtarna. Men vi hade det bra ändå.

Något jag missade att köpa till pappsen var minneskort till kameran så på fredagmorgonen tog vi en promenad upp till centrum och köpte minneskort och strosade runt en stund innan vi tog oss ner till hamnen igen och kopplade loss cyklarna från husbilen.

Vi tog en regnig cykeltur längs Strandvägen, vid klipporna. Det har blivit ett av våra smultronställen här i Sverige och jag har nog skrivit om det flera gånger tidigare :-). Tex både HÄR, HÄR och HÄR.. där jag för exakt 10 år sen tyckte att det var kul med “selfies” också :-))

Vi stannade till på caféet och tog en fika innan vi for vidare genom staden och tillbaka till hamnen.

När vi kom tillbaka till hamnen så tog vi oss en sen lunch på Nynäs rökeri, handlade lite gott och sen ägnade vi kvällen med att spela kort innan det var dags att krama föräldrarna, de åkte iväg hemåt och vi kröp ner i sängen i husbilen och vilade några timmar innan det var dags att åka på färjan.

… och eftersom jag skriver det här efter att vi kommit på färjan så kan jag säga att återigen fick jag åka upp för rampen på båten och backa in längst bak på färjan.. nåja, tur att jag får “skryta” med att säga att jag är van att köra husbil :-). Allt gick bra och vi hamnade i varsin stol och jag skrev detta och Micke somnade direkt. Vi ses på Gotland!